Днес разкриваме кой е онзи тънък момент при отглеждане на орхидеи, заради който безброй цветя цъфтят в едновременно нежни и ярки багри.
Противно на много очаквания, тук не става въпрос за извънземни грижи и часове, прекарани над тези прекрасни растения. Оказва се всъщност, че орхидеите ни озаряват с присъствието си само тогава, когато разбираме техните нужди и им осигуряваме точно това, за което копнеят. А често техният копнеж се свежда до няколко основни неща – светлина, вода и… огромна любов!
Ако всичко зависи от тези три условия, ще си кажеш, защо за много хора отглеждането на орхидеи е трудна и непосилна задача, с която често не успяват да се справят? Но пък от друга страна, защо при други хора тези растения виреят сякаш на инат, в кофички от кисело мляко и обикновен субстрат?
Ние, от My Orchidea, имаме отговори и на двата въпроса. В случай че искаш да ги разбереш, а и мечтаеш да превърнеш дома си в цветен и ароматен орхидеен оазис, то просто се отпусни и плавно и деликатно се потопи в обаятелната ни история на тема:
Отглеждане на орхидеи в стайни условия – трудна и непосилна задача или приятно и лесно удоволствие?
Орхидеите са може би най-голямото цъфтящо семейство с над 100 000 разновидности. Още от древни времена, тези красиви цветя са били символи на добротата и чистотата. В дом, в който цъфти орхидея, атмосферата е някак по –друга… По-щастлива, сияйна и омайваща… Дори нещо повече! Доказано е, че орхидеите влияят положително на хора, склонни към депресии, с различни психически заболявания и емоционални травми.
За щастие, в наши дни все по-голяма част от тези прекрасни растения започват да се чувстват удобно в уюта на нашия дом. Но за да ни радват с цветовете си, те изискват малко внимание и лично отношение.
От изключително значение за начинаещ в отглеждане на орхидеи е да избере подходящо растение за стайни условия. По този начин със сигурност ще превърне тази трудна и непосилна задача в едно приятно и изключително лесно удоволствие.
Първата стъпка от приключението, наречено „отглеждане на орхидеи“, е разкрита. Да предположим, че вече вкъщи имаме непретенциозна за отглеждане орхидея. Нека не бъдем от хората, които възприемат това цвете като някакво мистериозно растение.
Има няколко съвета за отглеждане на орхидеи, с които ще омагьосаш своята така, че почти непрекъснато ще те радва с изящните си цветове и дивна красота. А за улеснение и разкош, днес ги споделяме с теб под формата на:
Наръчник с 8 съвета за отглеждане на орхидеи
След като вече знаем на кои орхидеи да заложим в мисията да създадем приказно утопично място у дома, е важно да споменем и по какво да ги избираме.
1. По корените ще я познаеш
Корените на орхидеите всъщност издават доколко растението е здраво и благосклонно към развитие. Те трябва да бъдат твърди, в бял или светлозелен нюанс, без признаци на гниене, паразити или болести. Колкото по-разкроени и извън саксията са те, толкова по-здраво и прекрасно е растението.
Затова в никакъв случай не се опитвай да избуташ всички корени на орхидеята обратно в саксията, защото рискуваш да ги счупиш, а с това да създадеш предпоставка за инфекция.
2. При отглеждане на орхидеи, избери подходяща саксия
Изборът на саксия е от изключително значение при успешно отглеждане на орхидеи. Тя трябва да е прозрачна, за да може дневната светлина да прониква в корените.
Освен това, не трябва да задържа влага, защото една от най-честите причини, поради които ни се налага да се сбогуваме с тези прекрасни растения, е именно загниването на техните корени.
3. Заложи на правилния субстрат
За отглеждане на орхидеи се препоръчва използването на субстрат от борова кора, в комбинация с малко количество торф, керамзит, перлит и сфагнум мъх.
4. Осигури достатъчно светлина
Орхидеите имат нужда от добре осветено място и поне 10-15 часа дневна светлина. Идеалното място, на което можем да ги поставим, е перваз с източно или западно изложение, но в никакъв случай на пряка слънчева светлина.
5. Поддържай златна температура за златни орхидеи
Стайните орхидеи не понасят горещината и задуха. Затова дори през зимата се налага да проветряваме добре помещението, в което се намират нашите красавици.
Задължително условие обаче за успешното отглеждане на орхидеи е никога да не ги излагаме на студени течения, защото те често се оказват пагубни за тези растения.
6. Внимавай с поливането, при отглеждане на орхидеи
Орхидеите обожават влагата, но въпреки това е добре да оставяме почвата да изсъхне между две поливания, особено когато става въпрос за орхидеи като Катлея и Милтония.
В случай че не можеш да прецениш кога твоята орхидея има нужда от вода, ще ти споделим един трик! Моментът, в който корените станат бели или сребристи, е време за „запой“.
Някои потапят цялата саксия в съд с вода, докато други поливат по стандартния начин. Каквото и да избереш, увери се, че цветето е получило точно толкова количество вода, колкото му е било нужно. Нито повече, нито по-малко, защото и двете крайности могат да причинят неприятни щети на растението. Важно е след всяко поливане да се увериш, че субстрата е добре отцеден от излишната вода, защото задържането на прекалено голяма влага може да доведе до загниване на корените.
7. Влажността е най-добрият приятел на орхидеята
Влажният въздух е от изключително значение за успешното развитие на една орхидея. Ето защо е важно, от време на време, да пулверизираме листата на растението. А самата саксия можем да поставим върху подложка с мокри камъчета.
8. Не е време за пресаждане, дори и да изглежда обратното
Нека ти издадем една тайна! Орхидеите всъщност растат добре в малки саксии, нищо че половината корени са някъде извън тях. Това не е признак за пресаждане, а по-скоро за добро развитие.
Моментът, в който може да преместиш своята красавица в по-голям „дом“, е този, в който вече видимо саксията е изпълнена изцяло с корени, които няма на къде да се развиват. Препоръчваме ти да пресаждаш орхидеите след като прецъфтят.
Знанието е половината от успешното отглеждане на орхидеи…
А другата половина се крие в отдадеността, с която подхождаме към тези прекрасни растения. Не би трябвало да те изненадаме, ако споделим, че и това цвете, като всички останали, има нужда преди всичко от любов и лично отношение, нали?! Само така то е в състояние да ни радва с нежните си и обаятелни багри почти целогодишно.
Следвай нашия наръчник с 8 съвета за отглеждане на орхидеи и не забравяй за всекидневната комуникация с тях. Защото думите понякога имат силата да извисяват и озаряват не само човешките сърца…
Рода на орхидеята Zygopetalum е много малък и съдържа едва 15 признати вида. Въпреки, че броя им е малък има много голямо изобилие от хибриди. Растенията от този род могад да бъдат симподиални и полуземни по растеж, въпреки, че има и хибридни сортове, които могат да бъдат и епифитни. Зигопеталумите са много ароматни орхидеи, като аромата може да изпълни въздуха в цялата стая. Тези орхидеи имат красиво изглеждащи цветове, все едно са изработени от восък. Техните цветове обикновено са зеленикаво кафяви на райета или петна, с широка кадифена бяла устна оцветена в лилаво, индиго, кестеняво или цвят фуксия. Листата им са дълги и лъскави като на височина могат да достигнат близо 40 – 60 см., а цветоносите им обикновено нарастват дори по-високо от листата.
Зигопеталумите са много специфични по отношение на изискванията им за вида грижи, от които се нуждаят.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Рода на Цимбидиумите се разпространява в тропическа и субторпична Азия ( като например Борнео, Япония, Китай, Малайзия, Филипините и Северна Индия) и Северна Австралия, обикновено растяща на по-хладен климат и на висока надморска височина. Този вид орхидеи са много гъфкави, защото могат да се отглеждат като сухоземни, епифитни (върху дървета) или дори литофитни орхидеи (върху скали). Цимбидиумите също така са симподиални и растат на височина до 60 сантиметра, а туфата достига на ширина до 90 сантиметра. Невероятната цветова гама на този род включва цветове като бял, зелен, жълтеникаво-зелен, кремав, жълт, кафяв, розов и червен. Цветовете издържат до около десец седмици, имат восъчна текстура при допир, а също така и са почти еднакви по размери. Всяка псевдобулба има приблизително осем дълги, зелени и тесни листа излизащи от обвивката й.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Орхидея Камбрия е много необичайна, тъй като за разлика от повечето орхидеи, тя не може да се намери като естествено растящ вид в природата. Името Cambria се изпозлва като търговско наименование за междуродови хибриди между родовете Brassia, Cochlioda, Odontoglossum, Oncidium и Miltonia. Следователно, както и при други междуродови хибриди, така и тук орхидеите Камбрия ще имат прилики с родителските видове, дори понякога може да се окаже трудно да се идентифицират с точност.
Тази орхидея не е трудна за отглеждане, дори в някои случай може да се каже, че е много по-лесна от колкото основните родове, от които е създадена. Oрхидея Камбрия е едно много необичайно и красиво растение, което не се нуждае от много грижи, внимание и суетене, често може да има ароматни цветя, издържащи по няколко месеца.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Орхидеите Aeragnis не са трудни за отглеждане дори за начинаещи. Те обаче не реагират особено добре на внезапни промени в околната среда, и както и при другите орхидеи, могат бързо да загинат при внезапни промени в температурата или влажността.
Обикновено Aerangis са епифити растения, но някои от тях се справят много добре и като сухоземни. Като епифити те често се отглеждат във висящи кошници пълни със смес от кора и сфагнум мъх, а също така може и монтирани на корк или дървена кора. Варират от миниатюрни орхидеи, чиито цветове са само около 2 сантиметра, до много по-големи видове.
В зависимост от вида си, орхидеите Aerangis могат да цъфтят през Пролетта, Лятото и Есента, като оформят многобройни малки, но много ефектни восъчни цветове в чисто бял или жълт цвят с форма на звезда петолъчка. Цветовете не само разнасят приятен аромат, а и цъфтят редовно. Листата им са вечнозелени.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Както ще се убедите и по нататък, когато натрупате повече знания, в естествения си хабитат повечето орхидеи растат на клони, разклонения и стволове на дървета, или на земята под тях. Това може да ни подтикне към заключението, че орхидеите не са много големи любители на слънцето. Повечето от тях харесват ярка, но не пряка слънчева светлина, тъй като тя е много силна и в повечето случай прегаря листата им.
Може би най-подходящото място, на което да отглеждате вашите орхидеи е източен прозорец или тераса, като ако сте на запад или север също е възможно. При южното изложение трябва много да се внимава и да се осигури възможност за засенчване около обяд, когато слънцето е най-силно за месеците от Април до Септември. Препоръчително е да не се поставят директно зад стъклото а поне на половин или един метър по-навътре в стаята.
През студените и зимни месеци обаче е необходимо растенията да могат да се възползват от всяка глътка слънчева светлина, което помага и за образуване на цветоноси.
Не е ли очарователно да гледаме и да сме свидетели на целия цикъл на растеж и цъфтеж на орхидеята? Всъщност това е едно наистина емоционално и изпълващо с очакване и еуфория събитие. И не само първият път, а през всеки един момент от жизнения цикъл на растението.
Поддържането на добрия синхрон между циклите, чрез извършване на активно торене и пресаждане в подходящия момент несъмнено води до по-голям успех в отглеждането на орхидеите. В зависимост от мястото, на което живеете , цикълът на растеж и цъфтеж на вашите орхидеи може да е различен, но все пак това, което ще дадем като информация по сезони може да ви служи като ориентир.
Моля да обърнете внимание, че не всяка орхидея се нуждае от пресаждане всяка година. Информация за необходимостта от пресаждане и каква почвена смес да изберете за тази цел можете да намерите в раздела „Видове орхидеи“, към описанията им.
Пролет
✔ Сега е необходимо да прегледате и ако е нужно да преместите орхидеите, които се нуждаят от повече светлина през лятото.
✔ Необходимо е да увеличим честотата на поливане и торене, както и да проверяваме нивата на осветеност, когато слънцето започне да е по-силно. Започваме на подготвяме местата, които са с изложение юг, запад, слънчевите веранди и оранжериите с по-ярка слънчева светлина, като при тях е необходимо да са с допълнителна възможност за засенчване по време на обедното силно слънце.
✔ Проверяваме дали е необходимо пресаждане на Brassavola, Cymbidium, Dendrobium, Epidendrum, Lycaste, Masdevalia, Odontoglossom, Oncidium, Paphs, Phrags & Psychopsis.
✔ Грижим се за цъфтящите по това време Cattleya, Epidendrum, Phalaenopsis, Vanda и късно цъфтящи Paphs
Лято
✔ През лятото е нужно да продължим с редовното торене и да увеличим поливането. Необходимо е да следим повече за влажността на въздуха и при необходимост да я коригираме при много високи температури. ✔ Не бива да забравяме, че колкото по-високи са температурите, толкова по-добра вентилация и циркулация на въздуха трябва да осигурим в помещението, за да се избегнат заболявания и инфекции с нежелани вредители. ✔ Преглеждаме Phalaenopsis и Cattleya и при необходимост пресаждаме според изискванията им. Пресаждането на Paphiopedilum (ако е необходимо), трябва да бъде направено до края на лятото. Също така трябва да се погрижим и за пресаждането на късно цъфтящите Епидендруми. ✔ Образува се нов растеж при Brassavola, Cymbidium, Dendrobium, Epidendrum, Lycaste, Masdevalia, Odontoglossom, Oncidium, Paphiopedilum, Phalaenopsis, Phrags & Psychopsis
Есен
✔ Есенния сезон е момента, в който трябва да започнем да намаляваме подхранването с тор и честотата на поливане. Ако имате орхидеи, които са били изнесени на открито през лятото е нужно да започнете да ги внасяте на закрито за да избегнете измръзване. Уверете се, че им осигурявате необходимите условия за осветяване и ги коригирайте при необходимост. ✔ В този период цъфтят Oncidium, Miltoniopsis, Phragmipedium, Psychopsis и Sophronitis. ✔ Започват образуване на цветоносите при Phalaenopsis, Oncidium, Brassavola, Dendrobiums. ✔ Ако има нужда пресаждаме Doritis, Doritaenopsis, Encyclia, Miltonia и Stanhopea.
Зима
✔ Зимата е сезона на по-оскъдно поливане. В отопляемите помещение е необходимо да се следи влажността и при нужда тя да се повиши. Внимавайте за образуване на вирусни и други заболявания. ✔ Радваме се на цъфтежа на Brassavola, Cymbidium, Dendrobium, Epidendrum, Lycaste, Masdevalia, Odontoglossom, Oncidium, Paphs, Phrags и Psychopsis. ✔ Cattleya, Epidendrum, Phalaenopsis, Paphs и Vanda започват да образуват своите цветоноси. ✔ При необходимост пристъпваме към пресаждане на Oncidium, Miltoniopsis и Cymbidium, когато завършат цъфтежа си.
Поливането също е много важен елемент от грижата за орхидеите. Тук отново често се мисли погрешно, че след като орхидеите са тропически растения е необходимо да са постоянно влажни. Както се досещате това също не е вярно, защото всъщност орхидеените растения, когато се отглеждат в домашни условия, обикновено се поливат добре веднъж на 7-10 дни като преди това се проверява субстрада дали е хубаво изсъхнал.
Необходимо е почвената смес да е изразходила влагата от предното поливане, но да не е прекалено суха до пълното изсъхване на корените. При поливането е хубаво когато вече хубаво се е овлажнил субстратът излишната вода да се изсипе и да не остава в саксията, тъй като в противен случай може да започне гниене на корените.
Повечето от хората, които за първи път се сблъскват с орхидея и са нови в отглеждането им се чудят, какво да правят след като тя прецъфти.
При най-често срещания вид орхидея Фаленопсис и неговите подобни Доритис и Доритаенопсис, след като цветовете прецъфтят понякога след това цялата дръжка на цветоноса остава зелена и от нея могат да тръгнат други разклонения, от които да се развият нови цветове или бебета (кейки). Понякога обаче цветоноса започва да изсъхва бързо след прецъфтяване, като може да изсъхне само една част от него или целия. Ако изсъхне частично и остане някаква зелена част, можете да отрежете до най-близкия цветен възел (обикновено той е малко по-удебелен и има малка ципа около него). Ако цветоноса е изсъхнал изцяло можете да го изрежете възможно най-близо до основата на орхидеята.
При орхидеите, които образуват булби, и чиито листа за идължени, например като Онцидиум, Катлея и Цимбидиум, цветоноса може да бъде отрязан напълно след прецъфтяване, тъй като от него няма да расте нищо допълнително. При тях всяка нова булба означава и нов цъфтеж. Внимавайте и се уверете, че изрязвате само цветоноса, без да нараните останалата част от растението. Старите булби остават, за да са като резервоар за новите растежи и да хранят орхидеята с вода и други хранителни вещества. Също така е възможно старите булби да останат без листа след края на цъфтежа, но не се притеснявайте защото това е напълно нормално.
Метаболизмът на орхидеите се увеличава, с нарастването на дневната светлина през началото на Пролетта и отново става необходимо да започнем да добавяме тор към водата с която ги поливаме.
Най-подходяща е балансираната тор 20-20-20, като трябва стриктно да се спазват указанията за дозиране на етикета на производителя. Обикновено торенето се прави всяка втора или трета седмица, а задължително един път месечно се пропуска. Пропускането и поливането само с вода един път в месеца или всяка четвърта седмица се налага, тъй като в корените и в субстрата се натрупват соли, а орхидеите са много чувствителни към тях.
Есента, когато дневната светлина започне да намалява отново е хубаво да намалим или изобщо да спрем торенето на растенията.
Може би най-често срещания проблем сред орхидеите отглеждани в домашни условия остава памуковата въшка. Тя може да се разпознае по тялото с бял пух наподобяващ памук и най-често се открива по листата и цветята на орхидеите, както и в сълзите между стъблото и листата, където се крият и снасят яйцата си. Не по-малко срещани са и листните въшки, които също са често срещани при орхидеите. Най-лесния начин за борба и с двата вида е като първоначално избършете листата с влажна кърпа или памук напоени в спирт или само с вода, за да избършете насекомите и яйцата им. Вредителите, които са се скрили в края на листата при сгъвката със стъблото можете да отстраните по същия начин но с клечка за уши или памук навит на клечка за зъби. Цветовете на орхидеите са много привлекателни за тези „пакостници“, защото те им осигуряват голямо количество храна. Там за жалост няма как да се третира и е необходимо самите цветове да се премахнат, защото по този начин заразяването може да бъде силно ограничено.
Ако обаче откриете сребрист отблясък по листата, това често е показател за наличието на трипси или паякови акари. Паяковите акари се разполагав във фини мрежи върху растението, по което може бързо да се идентифицират. И акарите и трипсите са трудни за механична обработка поради много малките си размери. И двата види вредители обаче обичат да са изложени на сих въздух, което означава, че ако орхидеите ви за заразени с тях можете да им противодействате като започнете да пръскате растенията.
Разбира се има и вредители, които се намират в почвата. Най-често това са микроорганизми и гъбички. Ако в субстрата забележите белезникаво-жълто покритие и има миризма на горска почва, това е предпоставка за развитие на гъбички. При тези показатели, орхидеята трябва да се пресади възможно най-бързо, като се премахне абсолютно изцяло стария субстрат, корените хубаво се изплакват с вода, докато се отстранят всички остатъци от старата почва. Или дезинфекцирайте много хубаво старата саксия или я изхвърлете и използвайте нова. Друга често срещана гъбична инфекция е появата на черни точки по цветовете на орхидеите или така наречения ботритис. Появява се тогава когато влагата е висока и се натрупва в цветята. Можете да предприемете действия за намаляване изцяло на пръскането на растението или да го подсушите по-бързо.
Други често срещани щети при орхидеите са обезцветяването на листата вследствие на слънчево изгаряне. Както знаем орхидеите са растения, които обичат да са изложени на светло място, но не обичат да за изложени на директно слънце. Засегната от изгарянето област на листа се обезцветява до червеникав оттенък, след което обикновено тази част от листа загива. При по-големи щети, това може да доведе до забавен растеж на орхидеята, а повредените листа могат да се премахнат поради чисто визуални причини.
Тъй като орхидеите са се разпространили и растат почти по всички краища на земята, е важно, когато ги отглеждаме у дома да им осигуряваме приблизителни условия на отглеждане, каквито биха имали в естествените си местообитания.
За повечето тропически видове орхидеи, каквито са най-често срещаните за отглеждане у дома Фаленопсиси, предпочитаните температури варират от около 15 °C до 26 °C. За орхидеи от умерените райони, каквито например са Милтония и Камбрия предпочитат температури около 16 °C – 20 °C. През лятото тези растения могат да се поставят на частично засенчено място у дома или в градината, защото това помага за насърчаване на цъфтежа.
Орхидеите от студените зони като например Dendrobium kingianum и по-голямата част от Цимбидиумите, обичащи по-ниски температури могат да понесат температури до 8 °C и дори по-ниски, но за кратко време. Цимбидиумите са отличен представител на студенолюбивите орхидеи, защото техния естествен дом са планинските райони на Хималаите. През лятото тези растения могат да се поставят на частично засенчено място у дома или в градината, защото това помага за насърчаване на цъфтежа им.
Пресаждането е препоръчително да се извършва на всеки 1 – 3 години, но това какъв да е периода зависи от вида на орхидеята.
Обикновено е необходимо ако:
почвената смес загуби своята въздухо и водопропускливост и задържа много вода в себе си
повърхността на саксията е покрита с мъх и водорасли
има много варовикови отлагания и солни натрупвания
има изгнили корени
саксията вече е изпълнена изцяло с корени и те започват да растат извън нея.
Най-подходящото време за пресаждане е пролетта, след като орхидеите прецъфтят, и когато растенията навлизат във фазата си на активен растеж. Ако цъфтежа обаче, продължава по-дълъг период от време, то може да направите пресаждането в момента, в който той приключи, ако нещо друго не го налага по-рано.
Както и на други места вече се засегна темата за нормалните условия и местообитания на растеж на орхидеите, ако се замислите ще стигнете до извода, че повечето орхидеи растат епифитно. Това означава, че те растат по стволовете и клоните на дърветата (което не означава, че те са паразитни растения). След силните и обилни валежи в тропиците, корените са много мокри, но след това изсъхват бързо. Следователно ние трябва да им осигуряваме такава среда, в която да може да се случва абсолютно същото.
Основната част трябва да се състои от борова кора, като предимството й е, че има дълъг срок на годност и ниско съдържание на хранителни вещества. Можем да постигнем оптималния вариант на почвената смес, ако към кората се добавят сфагнум мъх и перлит, които имат добри свойства за задържане на вода, както и допълнителни хранителни вещества.
Важно е да се запомни, че субстрата трябва да е водо и въздухо пропусклив, за да може излишната вода да изтича, а до кореновата система да достига достатъчно въздух.
При орхидеите влажността на въздуха е от изключително значение. Тъй като всеки вид има определени изисквания, затова и не може да се поставят всички под общ знаменател, но можем да кажем, че нива на влажност на въздуха между 50% и 60% биха зарадвали много от тях.
Ако нивата на влажност са ниски може да използваме методи като тава за влажност или овлажнител на въздуха за да я повишим. Много важно е да отбележим, че колкото по-високо е нивото на влажност на околната среда и температурата на въздуха толкова по-добра циркулация на въздуха в помещението трябва да осигурим.
В случай, че нивата на влажност са прекалено високи, можем да използваме влагоуловител в помещението за да я намалим.
За да се грижите правилно за вашия Дендробиум е нужно и важно да получите подробна информация за вашия тип на орхидея Dendrobium, защото техния род е много голям и с много различни изисквания при отглеждането.
Тези необикновено красиви растения растат във всякакъв климат от горещи и влажни низини до високи, и хладни планини. В природата най-често се срещат по клоните на дърветата. Известни са с обилния си цъфтеж, въпреки разликата във видовете и външния си вид, а цветовете им са в различни пастелни тонове. Някой от видовете цъфтят по дължината на самите си стебла, докато други заформят дълга цветоносна дръжка от самия връх на стеблото си. Някой от тях са широколистни и губят листата си през есенно-зимния сезон, а други пък са целогодишно зелени. Повечето от видовете са с умерен до бърз разтеж.
Интересното при тях, е че цветовете на някои видове Dendrobium издържат много кратко време, например само няколко часа. Но на пук на тях има други, чийто цветове имат много продължителен цъфтеж до около 10 месеца, като например Dendrobium cuthbersonii, който държи рекорд за най-продължителен цъфтеж сред всички цветя.
Дендробиумите са прекрасни стайни растения и да много лесни за отглеждане, но трябва да се обърне внимание по отношение на условията им на отглеждане. Те са от ключово значение за да имате здрави и обилно цъфтящи растения.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Често хората ги наричат накратко просто “Phals”. Самите растения са изключително привлекателни, със сочни листа, а някои от тях дори разнасят и сладък аромат. Съцветията варират от къси с малко цветове, до много разклонени цветни стебла с многобройни цветчета по тях. Има дребноцветни видове, които наричаме мултифлора, които са с много малки цветя, както и стандартни видове.
Също така има и Phalaenopsis с много едри цветове, които наричаме грандифлора, като техните цветя достигат до размери от 10-12 см., но може и повече. Срещат се в бяло, жълто, розово и лилаво, а също така има и видове с необичайно оформени и маркирани цветове. Обикновено цъвтежа им е дълготраен от 3 до 6 месеца, като е възможно да издържат и повече. Това прави Phals най-популярното саксиино растение сред орхидеите. Фаленопсисите се прадлагат целогодишно от цветари и градински центрове.
Орхидеята Фаленопсис произхожда от Югоизточна Азия, Филипините и Австралия, като в дивата природа обикновено расте на дървета, без да черпи хранителни вещества от тях. В допълнение тази орхидея расте и в силно аерирана почва като хумус, както и върху скали и пукнатини, които са близо до реки и потоци.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Родното място на орхидея Пафиопедилум е в дълбоките джунгли на Югоизточна Азия, Индия, части от Китай, Индонезия, Папуа Нова Гвинея и близките им острови Соломон и Бисмарк. Повечето от тях са сухоземни орхидеи, което означава, че растат в почвата, но има някои, които са епифити и литофити. Освен това са със симподиален растеж (с хоризонтално растящо стебло) и нямат псевдобулби. От центъра на пълзящите им стъбла се появяват листа около шест или повече на брой с дължина около 30 сантиметра и относително къси цветоноси, в края на който са позиционирани цветята.
Тези орхидеи има завладяващ набор от цветове и форми, а с тяхната лекота на отглеждане привличат много почитатели през годините. Може да се каже, че са едни от най-лесните за отглеждане орхидеи като стайни растения, и се сравняват с грижи подобни на африканските теменужки.
Основният сезон на жъфтеж започва от средата на есента, но се наблюдават вариации. Цветята им изглеждат восъчни, като е възможно да са на райета, петна или изчистени цветове. Могат да се намерят в почти всички цветова, като изключим син и червен.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Родът на Онцидиума е един от най-големите и популярни култивирани орхидеи, като през последните години много видове са изместени към други родове, от които някой напълно нови, а други към вече съществуващи като например Psychopsis, Cyrtochilum, Trichocentrum и Tolumnia. Има около 300 признати вида на Онцидиум, и множество хибридни кръстоски межди близки с него родове като Odontoglossum, Brassia, Miltonia, Miltoniopsis, Psychopsis, Tolumnia и други. Отличен пример за кръстоска между такива родове е Oncostele Wildcat (Colmanara Wildcat), който е сложен междуродов хибрид орхидея направен от Miltonia, Oncidium и Odontoglossum.
Имайки предвид широката гама на този род и множеството хибридни форми, всеки производител трябва да обозначи на растенията си при какви оптимални условия е необходимо да се отглеждат. В противен случай ще е много сложно сами да го определим поради различните изисквания на много от тях по отношение на основните характеристики.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
За да се грижите правилно за вашия Дендробиум е нужно и важно да получите подробна информация за вашия тип на орхидея Dendrobium, защото техния род е много голям и с много различни изисквания при отглеждането.
Тези необикновено красиви растения растат във всякакъв климат от горещи и влажни низини до високи, и хладни планини. В природата най-често се срещат по клоните на дърветата. Известни са с обилния си цъфтеж, въпреки разликата във видовете и външния си вид, а цветовете им са в различни пастелни тонове. Някой от видовете цъфтят по дължината на самите си стебла, докато други заформят дълга цветоносна дръжка от самия връх на стеблото си. Някой от тях са широколистни и губят листата си през есенно-зимния сезон, а други пък са целогодишно зелени. Повечето от видовете са с умерен до бърз разтеж.
Интересното при тях, е че цветовете на някои видове Dendrobium издържат много кратко време, например само няколко часа. Но на пук на тях има други, чийто цветове имат много продължителен цъфтеж до около 10 месеца, като например Dendrobium cuthbersonii, който държи рекорд за най-продължителен цъфтеж сред всички цветя.
Дендробиумите са прекрасни стайни растения и да много лесни за отглеждане, но трябва да се обърне внимание по отношение на условията им на отглеждане. Те са от ключово значение за да имате здрави и обилно цъфтящи растения.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
СТАНЕТЕ НАШ ЧЛЕН СЕГА!
Наричана е „Кралицата на цветята“ поради огромните си ефектни цветове, но и поради факта, че назад във вековете е използвана като флорален аксесоар в корсетите на жените при специални събития и поводи, а от там и „корсетна орхидея“.
Катлеята е тропическа епифитна и литофитна орхидея, което от своя страна както и при останалите епифити означава, че в естествените им местообитания растат прикрепени към други растения, като например, по кората и клоните на дърветата. Също така са и симподиални или иначе казано, растежа се образува по повърхността на средата, в която се отглеждат. Новите издънки се появяват от образувалите се и израстнали коренища. Образуват се псевдобулби, в които се съхраняват важните хранителни вещества и водата. Корените им са покрити с гъбест веламен, в който също се задържат хранителни вещества и вода.Тези орхидеи обикновенно са дълголетни и за да достигнат зрялост са им необходими от четири до седем години.
Искате ли да научите пълната информация? Сигурно бихте искали да си отговорите на повечето въпроси и да пренесете знанията и удоволствието от отглеждането на орхидеите на друго ниво, нали?
Членството в MY ORCHIDEA е като да имате много добър приятел, който да ви води заръка през всички важни аспекти, за да станете добър „експерт“ по орхидеите!
Регистрирай се за специални оферти, съвети и предложения.
За да осигурим правилното функциониране на сайта използаме бисквитки. С посещението си Вие се съгласявате с нашата политика за поверителност. Научете повече
Приемам
Настройки
Настройки на кутийката за бисквитки
Настройки на кутийката за бисквитки
Вашите предпочитания за бисквитки
Бисквитките са малки текстови файлове, които съхраняват вашите настройки и предпочитания, за да имате достъп до уебсайта. Ние ги използваме, за да подобрим вашето онлайн изживяване и да персонализираме съдържанието, което ви предлагаме всеки ден. Някои от тях са задължителни, като строго функционалните бисквитки, които позволяват функционирането на сайта. В този прозорец можете да изберете какви бисквитки да включите.
Със слайдерът по-долу, можете да избирате какви бисквитки позволявате сайтът на MyOrchidea да използва.
Уебсайтът ще:
Essential: Remember your cookie permission setting
Essential: Allow session cookies
Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages
Essential: Keep track of what you input in a shopping cart
Essential: Authenticate that you are logged into your user account
Essential: Remember language version you selected
Уебсайтът няма да:
Remember your login details
Functionality: Remember social media settings
Functionality: Remember selected region and country
Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
Analytics: Keep track of the time spent on each page
Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.
Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
Уебсайтът ще:
Essential: Remember your cookie permission setting
Essential: Allow session cookies
Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages
Essential: Keep track of what you input in a shopping cart
Essential: Authenticate that you are logged into your user account
Essential: Remember language version you selected
Functionality: Remember social media settings
Functionality: Remember selected region and country
Уебсайтът няма да:
Remember your login details
Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
Analytics: Keep track of the time spent on each page
Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.
Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
Уебсайтът ще:
Essential: Remember your cookie permission setting
Essential: Allow session cookies
Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages
Essential: Keep track of what you input in a shopping cart
Essential: Authenticate that you are logged into your user account
Essential: Remember language version you selected
Functionality: Remember social media settings
Functionality: Remember selected region and country
Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
Analytics: Keep track of the time spent on each page
Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
Уебсайтът няма да:
Remember your login details
Advertising: Use information for tailored advertising with third parties
Advertising: Allow you to connect to social sites
Advertising: Identify device you are using
Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
Уебсайтът ще:
Essential: Remember your cookie permission setting
Essential: Allow session cookies
Essential: Gather information you input into a contact forms, newsletter and other forms across all pages
Essential: Keep track of what you input in a shopping cart
Essential: Authenticate that you are logged into your user account
Essential: Remember language version you selected
Functionality: Remember social media settings
Functionality: Remember selected region and country
Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
Analytics: Keep track of the time spent on each page
Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
Advertising: Use information for tailored advertising with third parties
Advertising: Allow you to connect to social sitesl Advertising: Identify device you are using
Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
Вашият коментар