Често хората ги наричат накратко просто “Phals”. Самите растения са изключително привлекателни, със сочни листа, а някои от тях дори разнасят и сладък аромат. Съцветията варират от къси с малко цветове, до много разклонени цветни стебла с многобройни цветчета по тях. Има дребноцветни видове, които наричаме мултифлора, които са с много малки цветя, както и стандартни видове.
Също така има и Phalaenopsis с много едри цветове, които наричаме грандифлора, като техните цветя достигат до размери от 10-12 см., но може и повече. Срещат се в бяло, жълто, розово и лилаво, а също така има и видове с необичайно оформени и маркирани цветове. Обикновено цъвтежа им е дълготраен от 3 до 6 месеца, като е възможно да издържат и повече. Това прави Phals най-популярното саксиино растение сред орхидеите. Фаленопсисите се прадлагат целогодишно от цветари и градински центрове.
Орхидеята Фаленопсис произхожда от Югоизточна Азия, Филипините и Австралия, като в дивата природа обикновено расте на дървета, без да черпи хранителни вещества от тях. В допълнение тази орхидея расте и в силно аерирана почва като хумус, както и върху скали и пукнатини, които са близо до реки и потоци.
Phalaenopsis е един от многото родове от семейство Orchidaceae и е индентифициран за първи път през 1825г., от холандския ботаник д-р Карл Лудвиг Блум. Той е работил в Кралските ботанически градини в Buitenzorg (сега наричан Bogor) на остров Ява. Според историята по време на едно от неговите пътувания, той е видял група от пеперуди стоящи почти неподвижно на едно плаващо дърво. В крайна сметка това се оказали орхидеи, който по-късно той нарекъл Phalaenopsis amabilis. “Amabilis” означава „оачрователен“, а самото наименование на рода „Phalaenopsis” означава „като молец“, което е получено от гръцката дума „Phalaina” (молец) и “opsis” (наподобяващо). Често хората ги наричат накратко просто “Phals”.
Самите растения са изключително привлекателни, със сочни листа, а някои от тях дори разнасят и сладък аромат. Съцветията варират от къси с малко цветове, до много разклонени цветни стебла с многобройни цветчета по тях. Има дребноцветни видове, които наричаме мултифлора, които са с много малки цветя, както и стандартни видове. Също така има и Phalaenopsis с много едри цветове, които наричаме грандифлора, като техните цветя достигат до размери от 10-12 см., но може и повече. Срещат се в бяло, жълто, розово и лилаво, а също така има и видове с необичайно оформени и маркирани цветове. Обикновено цъвтежа им е дълготраен от 3 до 6 месеца, като е възможно да издържат и повече. Това прави Phals най-популярното саксиино растение сред орхидеите. Фаленопсисите се прадлагат целогодишно от цветари и градински центрове.
Орхидеята Фаленопсис произхожда от Югоизточна Азия, Филипините и Австралия, като в дивата природа обикновено расте на дървета, без да черпи хранителни вещества от тях. В допълнение тази орхидея расте и в силно аерирана почва като хумус, както и върху скали и пукнатини, които са близо до реки и потоци.
Първото растение изпратено за отглеждане в Европа от Манила е било от колекционера Хю Къминг през 1837г. От тогава са създадени безброй видове и хибриди, чрез екпертизата на много различни ботаници и експерти.
Какава е разликата между видовете и хибридите? Видовете се срещат в дивата природа или в естсетвеното им местобитание. Орхидеите хибриди са произлезли в резултат на опрашване между два различни вида орхидеи, в резултат, на което се получава съвсем нов вид орхидея. Някой хибридни орхидеи Фаленопсис обаче, могат да бъдат намерени и в природата. Тези хибриди се идентифицират с булвата „х“ пред името им.
В рода има 63 вида, 7 естествени хибрида и множество признати сортови форми. Поради това, че Фаленопсис са сред най-популярните култивирани орхидеи, от тях са направени хиляди хибридни форми през годините. Разделят се на пет подрода:
- Proboscidioides,които включват Phal. lowii;
- Aphylla,които включват Phal. hainanensis, stobartianaи braceana; 3. Parishianae, включващ Phal. appendiculata, gibbosa и parishii;
- Polychilosвключващ много видове използвани в съвремените хибриди катоPhal. mannii, fuscata, amboinensis, bellina, violacea, fasciata, gigantea, hieroglyphica и cornu-cervi; и
- Phalaenopsis, който включва някои от най-популярните и добре познати ни видове катоPhal. amabilis, aphrodite, equestris, schilleriana и stuartiana.
Важно е обаче да се отбележи, че тези подродове могат да се срещат на различни местообитания и затова не винаги температурните им изисквания за отглеждане са еднакви. Например подрод Polychilos и Phalaenopsis идват от топли и влажни местообитания, а тези в подрод Aphyllae и Parishianea са от по-високи височини и и съответно по-ниски температури, следователно те не трябва да се отглеждат заедно с другите видове или с обикновените хибриди, тъй като техните изисквания са изключително различни.